Historie klubu

Oficiální historie našeho klubu se začala psát až v roce 2008, ale vše začalo už spoustu let předtím ve známé vesničce Plzeň - Koterov!

25_20221202_170242.png

1997 až 2007
Psal se rok 1997 a v Koterově se poprvé začala scházet partička místních kluků, kteří do zdejší sokolovny chodili 2x týdně pleskat podivný sport s plastovými holemi a míčkem. Mezi nimi například dnešní místopředseda klubu a hlavní trenér přípravky Zdenda Novák nebo dlouholetí hráči Honza Schejbal a Danda Fencl, hlavní postavy první mužské generace našeho klubu. Později se připojovali další hráči a s nimi i náš dnešní předseda klubu Milan Bejček (kolem roku 2003).

Postupně se nabalovali další kluci a vznikalo tak jádro pozdějšího prvního mužského týmu Slavia VŠ Plzeň. Tehdy však kluci dlouhá léta hráli jen trojkový florbal v Koterově a později (rok 2004) se přihlásili do místní soutěže 3+1 známé jako BLMF a poté pětkový florbal pod hlavičkou ČFbU a názvem klubu FbC Dino Plzeň. Trojkovou soutěž BLMF v pozdějších letech, již jako členové Slavia VŠ Plzeň dvakrát ovládli (poprvé v sezóně 2014/2015).

2008 až 2015
ZALOŽENÍ KLUBU - KVĚTEN 2008
Historie spojená přímo až s naším klubem však začíná až o mnoho let později. Založení klubu Slavia VŠ Plzeň proběhlo v květnu roku 2008 pod taktovkou pánů Martina Vítka a Petra Sichingera. Historicky první sezónu 2008/2009 jsme odehráli s jedním družstvem elévů a byly to krásné začátky klubové historie. Klub byl založen pod taktovkou místní TJ Slavia VŠ Plzeň ve sportovním areálu na Slavii na Borech. Ke spojení s výše zmíněnými kluky z Koterova došlo záhy.

V únoru roku 2009 jsme se sloučili s klubem FbC Dino Plzeň a naše řady se tak rozrostly o družstva žen a mužů. V sezóně 2009/2010 muži postoupili do 3. ligy už pod názvem Slavia VŠ Plzeň a také s prvním oficiálním klubovým logem, které vzniklo na konci roku 2009 a vycházelo z návrhu místní TJ, která má ve svém znaku SOVU. V této sezóně začali v klubu mimo jiné trénovat Milan Bejček, který se tuto sezónu stal klubovým předsedou, dále třeba dlouholetý hráč a jeden z nejaktivnějších členů Kamil Pešek nebo současní trenéři dorostu A Honza Husák s Jirkou Kuthanem.

Původní logo Slavia VŠ Plzeň:

V sezóně 2010/2011 jsme se výrazně rozrostli a do soutěží přihlásili družstva přípravky, elévů, mladších žáků, žen, juniorek a mužů "A" i "B". Muži ihned zakončili povedenou sezónu postupem do 2. ligy. V této sezóně vznikly také naše první webové stránky a členská sekce pod taktovkou programátora a hráče Kamila Peška, který spravoval klubový web i intranet až do roku 2020, za což mu patří velké díky. Původní členská sekce byla zároveň jeho bakalářskou prací. V létě roku 2011 také proběhlo oficiálně první klubové soustředění v Bezdružicích pro dospělé kategorie.

Od sezóny 2011/2012 byl rozvoj klubu raketový. Jednalo se o první sezónu s kompletní strukturou chlapeckých družstev od přípravky až po muže. Klub organizuje přes 20 tréninkových jednotek týdně a pořádal více než 25 turnajů či zápasů. Letní soustředění 2012 v Bezdružicích bylo už od kategorie starších žáků a na Slavii se uskutečnil historický první příměstský tábor pro kategorie přípravky, elévů a mladších žáků. V další sezóně 2012/2013 přihlašujeme v některých kategoriích i druhá družstva a jsme na počtu 13 týmů v soutěžích České florbalové unie (dnešní Český florbal). V létě 2013 jsme se poprvé zúčastnili s našimi družstvy pražských neligových turnajů Prague Games a Czech Open.

Sezóna 2013/2014 a celkem 16 přihlášených družstev a přívlastek největšího florbalového klubu v kraji. Na začátku sezóny atakujeme hranici 300 aktivních členů klubu. Organizujeme přes 42 tréninkových hodin týdně a většina kategorií už má tři tréninky týdně. Pravidelně pořádáme klubové akce typu Novoroční turnaj, klubový ples Florbál či Zakončení sezóny a v srpnu roku 2014 poprvé zajíždíme na letní soustředění na Přimdu. Velmi dobře funguje propojení dospělých složek s mládeží, naši muži a ženy tvoří většinu trenérů, postupně přibývají také ochotní tatínkové, kteří se věnují trenérské práci. 

V sezóně 2014/2015 jsme pod naší hlavičkou založili družstvo starších žáků a dorostenců v Klatovech a pomohli tak místnímu klubu k jeho pozdějšímu založení a osamostatnění. Naše ženy získávají historický úspěch na turnaji Czech Open, kdy obsazují v kategorii OPEN 3. místo. Navázali jsme první oficiální spolupráci s 28. základní školou v Plzni. Naše družstva žen a dorostenců hrají 1. ligu. Pořádáme více než 20 jednotlivých zápasů a 40 mládežnických turnajů. Lukáš Kubinec se stává šéftrenérem klubu a prvním pracovníkem na plný úvazek.

2015 - současnost
Do sezóny 2015/2016 jsme přihlásili 19 družstev a navázali jsme prvotní spolupráci s Florbalovou školou Plzeň, z níž vzešla také nová klubová identita. Později tato spolupráce nepokračovala.
19. března 2015
- změnila se právní forma klubu, jako oddíl jsme se stali spolkem s novým názvem klubu FBŠ SLAVIA Plzeň z. s., novým logem a kompletně novou grafikou, oddílovými barvami se staly převážně červená, bílá a šedá. V závěru sezóny bojovaly ženy o postup do Extraligy a muži o postup do Národní ligy, oba celky byly velmi těsně neúspěšné. Po této sezóně 2015/2016 skončila kostra původního mužského týmu (dnešní T. J. Sokol Koterov) a začala jeho postupná přestavba.

Nové logo FBŠ SLAVIA Plzeň

Do sezóny 2016/2017 jsme přihlásili rekordní počet 25 družstev s téměř kompletní dívčí strukturou. Jsme jediným klubem v karlovarsko-plzeňském regionu, který rozvíjí holky i kluky. Poprvé máme také vyšší nárůst dětí v minipřípravce, kde se snažíme o organizaci těchto turnajů pro nejmenší. V názvu elitních týmů mužů i žen poprvé figuruje jméno partnera FAT PIPE - FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň, jsme po pražském Chodovu druhým největším odběratelem značky mezi kluby v republice. Poprvé vyrážíme na turnaj do švédského Falunu, společně s partnerským klubem z Chodova a prvně organizujeme neligové turnaje Fat Pipe Open a později také Fat Pipe Open Junior. Druhým pracovníkem klubu na plný úvazek se stává Adam Tkadlec, na starosti má hlavně organizační stránku celého klubu, zároveň je stále trenérem i hráčem.

V sezóně 2017/2018 hrajeme poprvé nejvyšší juniorskou soutěž s názvem KB liga juniorů. Vedeme florbalové kroužky a spouštíme plně funkční zrekonstruované regenerační a kompenzační centrum, které obsahuje místnost na cvičení, masážní místnost, šatnu, sprchy a regenerační místnost s vířivkou a saunou. Na konci sezóny ženy postupují přes finálovou sérii 1. ligy žen do Extraligy. Na rozhodujícím zápase proti Bulldogs Brno bylo 361 diváků, což je dodnes náš klubový rekord. Jsme zapojeni do klíčových programů podpory od Českého florbalu. V prosinci 2017 pořádáme první Vánoční turnaj a zakládáme naší štědrodenní florbalovou tradici.

Sezóna 2018/2019 - skvělý úspěch dorostenců ročníku 2002 a 2003, kteří se v základní části soutěže stali nejlepším celkem v republice v počtu získaných bodů. Ženy po velkém boji sestupují zpět do 1. ligy a také tady končí původní kostra týmu a začíná následná přestavba kádru. Michal Bareš se stává novým sekretářem klubu a také hlavním pořadatelem zápasů a turnajů. Jedná se o poslední kompletní sezónu před koronavirovou pandemií. Od sezóny 2019/2020 hrajeme poprvé 1. ligu juniorek a v září roku 2019 prvně organizujeme herní soustředění určené pro elitní týmy mužů a žen.

13. března 2020 - v tento velmi nepříjemný den pro náš klub byla ukončena sezóna 19/20 z důvodu pandemie. Většina družstev tak závěr sezóny nedohrála. Nejvíce to postihlo áčko mužů, které bylo týden od možného postupu do Národní ligy, chyběla dohrát poslední série.

Pandemie výrazně ovlivnila i nadcházející sezónu 2020/2021. Letní soustředění a turnaje se nám podařilo uskutečnit a muži získali na turnaji Czech Open v kategorii PRO historický úspěch, když obsadili druhé místo.
12. října 2020
 - díky další vlně koronaviru byla sezóna přerušena a bohužel již nebyla do jejího konce obnovena. Trénovalo se pouze chvíli během prosince a jako klub jsme byli nuceni vyvíjet spoustu online aktivit pro naše členy, velmi těžké a nepříjemné období bez sportování. V dubnu roku 2021 jsme začali pomalu znovu společně trénovat a rovnou započali přípravu na další sezónu.

Během dlouhé pauzy jsme přešli na novou členskou sekci od společnosti EOS a v nadcházející sezóně 2021/2022 také na nový klubový web, který je s ní přímo propojen a výrazně usnadnil našim členům komunikaci a dostupnost informací. Do soutěží Českého florbalu máme přihlášeno 21 družstev, z toho 6 dívčích. Třetím pracovníkem klubu se stává Jakub Šimek, který je nově šéftrenérem celé dívčí složky klubu. Narodila se také SLÁVKA, náš nový klubový maskot a muži sehráli historické osmifinálové utkání Poháru Českého florbalu proti nejlepšímu týmu ČR - Florbal Mladá Boleslav. 

Sezóna 2021/2022 byla zakončena historickým postupem mužů do Národní ligy. Od sezóny 2022/2023 tedy muži působí ve třetí nejvyšší soutěži v ČR a béčko mužů se posunulo do Divize, kde navázalo spolupráci s dalším plzeňským klubem Greyhounds Plzeň.