19_20220203_131011.jpg

Rozhovor s Karlem Ticháčkem z Get Up Gymu nejen o kondičním tréninku florbalistů

Už přes dva roky spolupracujeme v rámci kondiční přípravy našich nejstarších chlapeckých kategorií s plzeňským Get Up Gymem. Oblíbeným trenérem v místním crossfitovém gymu je Karel Ticháček (na fotce vlevo), který má s kolegou Michalem Švehlou (na fotce vpravo) na starosti naší čtvrteční tréninkovou skupinu. S Karlem přinášíme zajímavý rozhovor o spoustě témat ze silové přípravy sportovců a nejen o nich. Karel je také spoluzakladatelem známého podcastu o životním stylu s názvem Za hranicí fitness (odkaz pod článkem).

1) Ahoj Kájo. Už nějaký ten pátek se podílíš na kondiční silové přípravě florbalistů FBŠ SLAVIA Plzeň. Co je pro tebe na této práci specifické a zajímavé?

Ahoj všem! Pro člověka bez žádné florbalové historie, když tedy nepočítám plácanou během tělesné výchovy na základní škole, tak bylo z mé strany nejzajímavější zjišťovat, jaké mají hráči pohybové návyky. Vidět potom kluky přímo na hřišti pro mě byla další skvělá zkušenost (Poznámka redakce: Kluci navštívili pohárové utkání mužů proti Mladé Boleslavi). Neustálé změny směrů pohybu, pevný povrch, rychlost, ale i vytrvalost. Florbal jako sport je dost komplexní a jsem rád, že FBŠ SLAVIA Plzeň myslí na to, že je třeba tělo fyzicky rozvíjet i mimo hřiště.

2) Proč se podle tebe kolektivní sporty stále více a častěji snaží zaměřovat pozornost právě na silový trénink? Stává se z toho poměrně módní trend kolektivních sportovních her.

Přesně jak zmiňuješ, tento trend se dostává k nám. A proč k tomu začínáme přistupovat i u nás? Z mého pohledu se dříve na silový trénink pohlíželo jako na kulturistiku. Tvrdilo se, že hráči budou pomalejší, těžší, méně obratní apod. Tyto tvrzení jsou dnes již naštěstí vyvrácené. Už víme, že při správném přístupu tomu tak vůbec není a navíc hráčům naopak silový trénink poskytne prevenci zranění, sílu, pevnost kostí, pohybový rozvoj a další benefity. Další důvod může být, že v dnešní době bohužel nebo možná bohudík nestačí pouze talent. Sport se stává rychlejší, silnější a celkově jdou sportovní výkony hráčů stále nahoru. V dnešní době by jedinec musel být opravdu genetická výjimka a mít nesmírné štěstí, aby vydržel výkonný a zdravý ve svém sportu po celou dobu své kariéry.

3) Pracuješ i s jinými skupinami kolektivních sportů, nebo spíše s individuálními sportovci či klienty? Jaký je hlavní rozdíl?

Hlavní rozdíl z mé strany je v kontrole klientů. Při skupině nelze být hned u všech a když se člověk otočí, tak řada klientů hned vypustí z hlavy mé instrukce a jede si po svém. To je potencionální riziko skupinových tréninků. Při individuálním tréninku je možnost mít pod kontrolou klienta po celý trénink. Na druhou stranu ve skupině často vznikne dobrá týmová atmosféra a motivace.

4) Na jaké úrovni podle tebe florbalisté jsou, co se týče např. mobility v porovnání s jinými sportovci?

Osobně mám zkušenost hlavně s mladšími hráči a troufnu si říci, že vrstevníci v jejich věku jsou na tom podobně jako například fotbalisté nebo hokejisté. Jsou zde ale vidět velké rozdíly mezi hráči v jednom klubu. Odvíjí se to od jejich životního stylu mimo hřiště. Vliv na jejich mobilitu v tomto věku bude mít spíše škola nebo jak jsou vedeny doma.

5) Florbal je fyzicky náročný sport, který klade extrémní nároky na zatížení pohybového aparátu, zejména kloubů. Co je podle tebe klíčové, na co by se měli florbalisté v kondiční přípravě zaměřovat nejvíce, aby byla jejich prevence proti zranění co nejvyšší?

Již zmiňované změny směru, akcelerace a decelerace, běhání v plné rychlosti po pevném povrchu, to má na celý organismus hráče velký vliv. V našem přístupu se snažíme zařazovat takové cviky, které postupně budují rozsah pohybu a klademe důraz na to, aby v nich hráč byl dostatečně silný. Je skvělé umět vyprodukovat sílu, ale stejně tak je důležité umět ustát a absorbovat sílu dopadu. Rozvíjet více faktorů v tréninku mi přijde jako dobrá cesta. Být jak silný a výbušný, tak mít dobrou mobilitu, ale i stabilitu.

6) Florbalisté se během zápasů a tréninků často pohybují v hodnotách 85 - 100% TF max. Trénují 3-4x týdně a o víkendech mají zápasy, což je pro amatérský sport, kde je potřeba skloubit florbal s prací/školou velmi složité a ne každý si s tím poradí. Zároveň se kvůli zvýšení výkonnosti a prevenci zranění potřebují ještě věnovat právě specifické kondiční přípravě v posilovně, kompenzačním cvičením apod. Měl bys nějaké doporučení, jak všechno skloubit a jak pracovat z hlediska regenerace, aby tělo zátěž zvládalo?

Ať chceme nebo ne, tak trénink a zápas ještě více je mimo jiné pro tělo veliký stres. Profi sportovec bude mít určitě větší prostor na regeneraci. Oproti tomu amatérský sportovec, který má často i z nějakého důvodu těžší trénink, než profesionální sportovec a musí ještě do školy nebo práce, to na kvalitní regeneraci rozhodně nepřidá. Proto je dobré, aby hráč přistupoval zodpovědně ke své životosprávě a životnímu stylu celkově. Spánek bych chtěl zmínit jako první na co se zaměřit. Sledování telefonu či jiných zařízení před spaním je častý jev a kvalitu našeho spánku si tímto návykem jednoduše ničíme. Obecné pravidlo pro spánek by bylo spát přibližně 8 hodin, chodit spát před 23h a ideálně 90 minut před ulehnutím blokovat modré spektrum světla. Jako druhou podstatnou věcí by byla strava. Řada i mladých lidí podléhá nesmyslným dietám. Držme se základů, celistvých potravin, minimalizujme průmyslově zpracované potraviny. Sportovci často kvůli škole, tréninkům apod. jídlo nestíhají jíst a volí méně kvalitní rychlá jídla. Příprava jednoduchých svačin bude vždy výhodou pro doplnění energie a dodání živin. A poslední radou bude dodržovat pitný režim. Vypít 25-30 ml/ vody na 1 kg tělesné hmotnosti bych viděl jako základ. Až po tomto všem přichází na řadu nějaká suplementace.

7) Přejdeme k tvé osobě. Jak dlouho se věnuješ kondičnímu tréninku a proč právě Get Up Gym?

Od roku 2018 jsem nutriční terapeut a trénování jsem měl dost okrajově. Přibližně dva roky zpět se to naprosto obrátilo. Trénování se stalo denním chlebem a nutriční terapie je spíše koníček. Get Up Gym jsem navštěvoval dříve pouze jako atlet pro své tréninky. Časem se naskytla možnost k tomu, že bych tam mohl trénovat své klienty a vést lekce. Mám zde skvělé podmínky pro trénování a je zde skupina trenérů, kteří se neustále vzdělávají.

8) Sám jsi také aktivním sportovcem, jaké jsou tvé plány a cíle pro rok 2022?

Mé sportovní cíle pro 2022 nejsou malé. V crossfitu jsou v plánu závody ve Švýcarsku, Anglii a také bych se chtěl znovu dostat na mistrovství světa ve funkčním fitness, které je letos v Moskvě. To vše bude ovšem záležet na kvalifikacích, které se blíží. Takže zatím to jsou opravdu pouze plány.

Díky za rozhovor a přejeme ti hodně štěstí v další kariéře!

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
10_20220114_165339.jpg

Rozhovory: Matěj Rapp a Matěj Švácha na zkušenosti ve švýcarském Unihockey Basel Regio

Junior Matěj Švácha a dorostenec Matěj Rapp na začátku ledna odjeli po domluvě klubů sbírat zkušenosti do Švýcarska, konkrétně do klubu Unihockey Basel Regio, který hraje v mužích druhou nejvyšší švýcarskou ligu. V klubu budou působit až do konce sezóny. Kluci za sebou mají také svůj první zápas a nyní přinášíme ROZHOVOR z jejich prvních dojmů při téhle skvělé zkušenosti.