58_20220518_120442.jpg

NOVINKA: Přecházíme na finský model a nasazujeme ochranné brýle pro děti

Ochranné florbalové brýle jsou povinnou výbavou ve finských soutěžích a jako další klub v ČR zavádíme tuto povinnost také my. Od září 2022 u nás budou ochranné brýle povinně nosit děti v kategoriích minipřípravka, přípravka a elévové/elévky. Od září 2023 bude tato povinnost platit také pro kategorii mladších žáků a později i starších žáků.

Velmi častá zranění s trvalými následky
Zranění očí bohužel není ve florbale výjimečné a v minulosti jsme se jako klub setkali už s mnoha situacemi, kdy jsme něco podobného museli řešit. Není to pro nikoho příjemné a navíc při troše smůly velmi nebezpečné. I zdánlivě lehké zranění oka může v budoucnu způsobit škody s trvalými následky, čemuž chceme touto povinností zamezit.

Zranění očí hrozí nejen při došvihu florbalové hole, ale také míčkem, který se může i v dětských kategoriích pohybovat rychlostí až 100km/h!

Právě ochranné sportovní brýle mohou zranění zabránit a navíc dětem s dioptriemi zajistit větší komfort při hře. Povinnost vznikne od září a do té doby mají hráči a hráčky možnost si brýle zakoupit a pořídit. Doporučujeme si brýle pořídit včas, ať si na hru s nimi děti zvyknou, protože to pro někoho může být ze začátku méně komfortní, ale je to pouze o zvyku.

Jak si na brýle zvyknout?
Ne každému budou brýle na začátku sedět. Někomu se budou nepříjemně hýbat, někomu zamlžovat a někomu zkrátka bude nepříjemné mít něco na hlavě během hry. Všechny tyto problémy se časem odstraní a jedná se pouze o zvyk, na kterém je potřeba pracovat a najít si vlastní cestu k tomu, aby nošení bylo "příjemné".

U každých brýlí je hadřík na čištění, v případě častého zamlžování je potřeba s ním pracovat a během tréninku si brýle čistit. K odmlžení pomůže také zvednutí brýlí na čelo, např. v přestávce mezi cvičeními. Brýle mají nastavitelný pásek, který je potřeba nastavit na míru, aby se brýle nekývaly a seděly co nejlépe. Je pochopitelné, že někomu budou sedět více a někomu méně, ale nastavit se dají na každou hlavičku.

Povinnost nosit brýle při tréninku i zápase
Povinnost nosit brýle zavádíme zatím od minipřípravky do elévů/elévek a pravidlo platí jak pro turnaje, tak během tréninků. Určité procento našich hráčů a hráček již brýle nosí, jelikož v průběhu sezóny často informujeme o jejich důležitosti. K dispozici budou na Slavii také erární brýle k zapůjčení, které budou pro nově příchozí členy a také pro ty, kteří si brýle na trénink zapomenou. Cílem je dosáhnout toho, aby opravdu všichni měli při tréninku sportovní brýle na sobě.

Pevně věříme, že tento náš důležitý projekt k ochraně zdraví dětí bude v klubu vnímán pozitivně a nebude pro rodiče ani děti žádným problémem. Tuto povinnost má u dětí již delší dobu náš partnerský klub Florbal Tachov, jehož hráče můžete na turnajích pravidelně vidět kompletně v brýlích. Napříč naší republikou se k tomuto rozhodnutí uchyluje stále více klubů a delší dobu o povinnosti uvažuje i Český florbal. Rádi bychom, aby se tímto rozhodnutím v budoucnu inspirovaly i další kluby v ČR.

Foto z turnaje FAT PIPE OPEN JUNIOR 2022 (Vráťa Polívka):

Kdy povinnost nosit ochranné sportovní brýle vzniká?
Od září 2022 - minipřípravka, přípravka, elévové/elévky
Od září 2023 - mladší žáci

Florbalové brýle od našeho partnera FAT PIPE k objednání na našem shopu: https://shop.fbsslaviaplzen.cz...
Brýle najdete k zakoupení u nás v kanceláři se slevou 40% za cenu 480,- korun. Přímo na skladě je máme v barevných variantách černo-zlaté a černo-oranžové, můžete si také půjčit erární brýle na vyzkoušení a pak zakoupit.

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
57_20220516_101721.jpg

První hrací víkend turnaje FPOJ je za námi, naše týmy dvakrát na bedně!

První hrací víkend juniorského turnaje FAT PIPE Open Plzeň 2022 je minulostí. V sobotu na Slavii válčila přípravka, v neděli pak elévové. V obou kategoriích jsme se umístili mezi třemi nejlepšími týmy turnaje, vítězem se v obou kategoriích stal výběr z Písku. Gratulujeme všem oceněným, děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na poslední hrací den v neděli 22. 5.