244_20231107_123849.jpg

ROZHOVOR s Nikol Šubrtovou ze Studia zdravých zad: "Chceme, aby u nás každý našel to, co potřebuje"

V průběhu října 2023 náš klub rozjel novou spolupráci se sportovním centrem s názvem STUDIO ZDRAVÝCH ZAD. Jedná se o jedinečný projekt v Plzni, který sdružuje kvalifikované trenéry, maséry a fyzioterapeuty, kteří se starají o sportovce. K rozhovoru jsme přizvali zakladatelku projektu Nikol Šubrtovou, která hovořila o studiu a také o tom, jak je v současné době zdravý pohyb pro sportovce extrémně důležitý.

Foto: Nikol Šubrtová

Nikol, povězte na začátek našim sportovcům něco o vašem projektu Studia zdravých zad, o co se vlastně jedná a jak a kdy to celé vzniklo?
Dobrý den, náš projekt jsme spolu s manželem založili před 5ti lety s myšlenkou, že pokud sportovec hledá doplněk k tréninku v rámci kompenzačního cvičení a regenerací zároveň, nemá v Plzni příliš na výběr. A jelikož jsme s manželem oba trenéři, přičemž každý z nás se zaměřuje na trochu jiné odvětví kompenzací a zároveň maséři, dali jsme hlavy dohromady a založili spolu naše krásné Studio. Místo, které mohou sportovci navštěvovat jak na pravidelné masáže, tak pro rady v oblasti cvičení a kompenzací svého sportu. Po čase se k nám přidávali další maséři, trenéři a fyzioterapeuti, už jsme třikrát změnili prostory za větší. Dnes makáme v týmu deseti lidí a hodláme růst dále tak, aby u nás každý našel přesně to, co hledá.

Náš klub má vůbec první takovou spolupráci s centrem, které se zabývá zdravým pohybem. V čem vidíte největší přínosy, které mohou naši členové v rámci spolupráce využívat?

Největší výhoda je za mě KOMPLEXNOST. Nabízíme kompletní služby, které by měli sportovci navštěvovat. Nemusí na trénink jezdit někam, na masáž zase jinam. U nás stačí jít o místnost vedle a je možné si vše splnit v jeden den na jednom místě, což je jistá dávka pohodlí a zároveň si členové našeho týmu předávají o klientech informace, takže se dá pracovat kontinuálně napříč všemi službami i členy týmu Studia.

Jaká je nejvyužívanější služba v rámci vašeho studia?

V současné době jsou to určitě sportovní a rekondiční masáže. Tuto službu navštěvuje množství sportovců pravidelně každé 2 - 3 týdny v rámci regenerace a předcházení úrazu. V letních měsících masáže bezkonkurenčně válcují Maderoterapie. (pozn. redakce: Speciální masáž, která je prováděna za pomoci dřevěných válečků, díky kterým je na ošetřovanou oblast vyvíjen rovnoměrný tlak, a díky jejich rozličným tvarům je nabourávána tuková tkáň v podkoží.)

Florbal je velmi specifický sport, který klade vysoké nároky na pohybový aparát. Během minutového střídání sportovec na výkonnostní úrovni absolvuje více než 20x maximální akceleraci a následnou decelaraci, k tomu náročné změny směru v plné rychlosti a samozřejmě nevyzpytatelné souboje. Dochází zde ke spoustě kontaktních i bezkontaktních zranění. Lze vůbec tělo na podobnou zátěž pomocí nějaké prevence a kompenzace v kombinaci se správným tréninkem připravit?
Podobně jako u každého jiného sportu, i florbal klade na pohybový aparát sportovce vysoké a specifické nároky. Proto je prevence a kompenzace klíčovou součástí tréninku. Existuje několik způsobů, jak připravit tělo na tuto zátěž a minimalizovat tak riziko zranění. Základem je určitě strukturovaný tréninkový plán obsahující tréninkové jednotky zaměřené na silový trénink; koordinaci a stabilitu; rychlost, změnu směru a agilitu; flexibilitu a rozsah pohybu. Důležitou součástí jsou za mě také individuálně nastavené rozcvičky a kompenzační cvičení specifické pro daný sport či jednotlivce. Jako další pilíř je výživa. Výživa hraje klíčovou roli při regeneraci a ovlivňuje energetickou dostupnost během výkonu. Stejně tak je důležitá i hydratace. Regenerace a dostatečný odpočinek jsou rovněž nezbytné pro obnovení síly těla, a k tomu přispívá také kvalitní spánek. V ideálním případě být pod pravidelným dohledem profesionálů jako jsou fyzioterapeuti a jiní odborníci, kteří pomáhají s prevencí a případnou léčbou zranění. Těmito opatřeními lze minimalizovat riziko zranění a připravit tělo na náročné požadavky florbalu.

Říká se, že prevence je mnohem účinnější a lepší než následná rehabilitace. Jak přinutit i amatérské sportovce k tomu, aby nad tím takto dokázali přemýšlet a nepodceňovali to?

Osobně si myslím, že nemá smysl někoho nutit do čehokoliv... Ale z praxe musím bohužel říci, že to, co amatérského sportovce většinou přinutí k prevenci je právě až zranění. Jenže je myslím jasné, že to už je bohužel pozdě. I naše motto zní „PREHAB is better than REHAB“.

Od jakého věku by se měli podle vás sportovci zajímat o své tělo a snažit se sportovat a hýbat “zdravěji”?

Od momentu, kdy přijdou na svůj první trénink... Což většinou bývá už v dětském věku a tam to asi není úplně otázkou na sportovce jako takového, ale pravděpodobně na jeho rodiče a trenéry. Zejména u tak jednostranného sportu, jako je florbal, by měly být kompenzace pohybů a regenerační procedury naprostým standardem co nejdříve, a to právě kvůli prevenci zranění, ale i pro lepší celkovou výkonnost.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na spolupráci!

Foto: Hlavní fyzioterapeutka Madli Fialová

Související odkazy

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
236_20231020_143436.jpg

Fyzioterapie jako důležitá součást zdravého vývoje sportovce, představujeme projekt STUDIO ZDRAVÝCH ZAD Plzeň

Náš klub FBŠ SLAVIA Plzeň se znovu v servisu pro své členy posouvá o kus dál. Jsme na prahu spuštění jedinečné spolupráce s jedním z nejlepších sportovní center se zaměřením na rekondiční služby a masáže v Plzni s názvem STUDIO ZDRAVÝCH ZAD. V článku se dovíte podrobnosti o nové spolupráci a hlavně informaci o tom, jak se můžete na terapii či masáž objednat.

213_20230831_151317.jpg

SLEVY PRO ČLENY: FLOW Nutrition novým partnerem klubu, vysoce kvalitní doplňky stravy pro sportovce i běžnou populaci

Od nové sezóny spouštíme další spolupráci s e-shopem, který se zaměřuje na výrobu a prodej potravinových doplňků a suplementů pro sportovce i běžnou populaci. Jedná se o společnost FLOW Nutrition, která vyrábí produkty v té nejvyšší kvalitě. Naši členové tak mají možnost vyzkoušet suplementy nové generace za skvělé ceny!