Také náš druhý tým na jubilejním 30. ročníku mezinárodního turnaje Gothia Cup zanechal stopu. Našim klukům ze starších žáků se povedla základní skupina, ve které si připsali tři vítězství a postoupili do play off A. Zde se jim bohužel první zápas nevydařil podle představ a tak jejich cesta turnajem skončila o něco dříve, než plánovali.
Polovina základní části 1. ligy žen sezóny 2024/2025 je za námi a krátce o ní pohovořil hlavní trenér našeho ženského výběru, Fanda Jíra. Hodnotí nejen týmové výkony v první části sezóny, ale také některé individuální výkony a další aspekty. Přejeme příjemné čtení.
Sportovní projekt klubu FBŠ SLAVIA Plzeň - SportLife přináší jedinečnou příležitost pro sportovní nadšence mladších věkových kategorií zapojit se do pravidelných aktivit v přátelském kolektivu. Jaké jsou cíle tohoto projektu, co všechno nabízí a co přineslo jeho organizátorům i účastníkům jeho první pololetí? To nám přiblíží rozhovor s hlavním iniciátorem projektu Lukášem Kubincem.
Polovina základní části 1. ligy mužů je za námi, což je ideální příležitost pro první zhodnocení. Trenér Jakub Šimek se v rozhovoru ohlédne za dosavadními výkony týmu, odhalí klíčové momenty sezóny a nabídne pohled na očekávání a cíle před startem druhé poloviny. Ta odstartuje již tuto neděli na palubovce týmu Florbal Ústí. Nepřehlédněte zajímavé odpovědi, které přinášejí pohled do zákulisí týmu a přípravy na zbytek sezóny.
ROZHOVOR s Nikol Šubrtovou ze Studia zdravých zad: "Chceme, aby u nás každý našel to, co potřebuje"
V průběhu října 2023 náš klub rozjel novou spolupráci se sportovním centrem s názvem STUDIO ZDRAVÝCH ZAD. Jedná se o jedinečný projekt v Plzni, který sdružuje kvalifikované trenéry, maséry a fyzioterapeuty, kteří se starají o sportovce. K rozhovoru jsme přizvali zakladatelku projektu Nikol Šubrtovou, která hovořila o studiu a také o tom, jak je v současné době zdravý pohyb pro sportovce extrémně důležitý.
Foto: Nikol Šubrtová
Nikol, povězte na začátek našim sportovcům něco o vašem projektu Studia zdravých zad, o co se vlastně jedná a jak a kdy to celé vzniklo? Dobrý den, náš projekt jsme spolu s manželem založili před 5ti lety s myšlenkou, že pokud sportovec hledá doplněk k tréninku v rámci kompenzačního cvičení a regenerací zároveň, nemá v Plzni příliš na výběr. A jelikož jsme s manželem oba trenéři, přičemž každý z nás se zaměřuje na trochu jiné odvětví kompenzací a zároveň maséři, dali jsme hlavy dohromady a založili spolu naše krásné Studio. Místo, které mohou sportovci navštěvovat jak na pravidelné masáže, tak pro rady v oblasti cvičení a kompenzací svého sportu. Po čase se k nám přidávali další maséři, trenéři a fyzioterapeuti, už jsme třikrát změnili prostory za větší. Dnes makáme v týmu deseti lidí a hodláme růst dále tak, aby u nás každý našel přesně to, co hledá.
Náš klub má vůbec první takovou spolupráci s centrem, které se zabývá zdravým pohybem. V čem vidíte největší přínosy, které mohou naši členové v rámci spolupráce využívat? Největší výhoda je za mě KOMPLEXNOST. Nabízíme kompletní služby, které by měli sportovci navštěvovat. Nemusí na trénink jezdit někam, na masáž zase jinam. U nás stačí jít o místnost vedle a je možné si vše splnit v jeden den na jednom místě, což je jistá dávka pohodlí a zároveň si členové našeho týmu předávají o klientech informace, takže se dá pracovat kontinuálně napříč všemi službami i členy týmu Studia.
Jaká je nejvyužívanější služba v rámci vašeho studia? V současné době jsou to určitě sportovní a rekondiční masáže. Tuto službu navštěvuje množství sportovců pravidelně každé 2 - 3 týdny v rámci regenerace a předcházení úrazu. V letních měsících masáže bezkonkurenčně válcují Maderoterapie. (pozn. redakce: Speciální masáž, která je prováděna za pomoci dřevěných válečků, díky kterým je na ošetřovanou oblast vyvíjen rovnoměrný tlak, a díky jejich rozličným tvarům je nabourávána tuková tkáň v podkoží.)
Florbal je velmi specifický sport, který klade vysoké nároky na pohybový aparát. Během minutového střídání sportovec na výkonnostní úrovni absolvuje více než 20x maximální akceleraci a následnou decelaraci, k tomu náročné změny směru v plné rychlosti a samozřejmě nevyzpytatelné souboje. Dochází zde ke spoustě kontaktních i bezkontaktních zranění. Lze vůbec tělo na podobnou zátěž pomocí nějaké prevence a kompenzace v kombinaci se správným tréninkem připravit? Podobně jako u každého jiného sportu, i florbal klade na pohybový aparát sportovce vysoké a specifické nároky. Proto je prevence a kompenzace klíčovou součástí tréninku. Existuje několik způsobů, jak připravit tělo na tuto zátěž a minimalizovat tak riziko zranění. Základem je určitě strukturovaný tréninkový plán obsahující tréninkové jednotky zaměřené na silový trénink; koordinaci a stabilitu; rychlost, změnu směru a agilitu; flexibilitu a rozsah pohybu. Důležitou součástí jsou za mě také individuálně nastavené rozcvičky a kompenzační cvičení specifické pro daný sport či jednotlivce. Jako další pilíř je výživa. Výživa hraje klíčovou roli při regeneraci a ovlivňuje energetickou dostupnost během výkonu. Stejně tak je důležitá i hydratace. Regenerace a dostatečný odpočinek jsou rovněž nezbytné pro obnovení síly těla, a k tomu přispívá také kvalitní spánek. V ideálním případě být pod pravidelným dohledem profesionálů jako jsou fyzioterapeuti a jiní odborníci, kteří pomáhají s prevencí a případnou léčbou zranění. Těmito opatřeními lze minimalizovat riziko zranění a připravit tělo na náročné požadavky florbalu.
Říká se, že prevence je mnohem účinnější a lepší než následná rehabilitace. Jak přinutit i amatérské sportovce k tomu, aby nad tím takto dokázali přemýšlet a nepodceňovali to? Osobně si myslím, že nemá smysl někoho nutit do čehokoliv... Ale z praxe musím bohužel říci, že to, co amatérského sportovce většinou přinutí k prevenci je právě až zranění. Jenže je myslím jasné, že to už je bohužel pozdě. I naše motto zní „PREHAB is better than REHAB“.
Od jakého věku by se měli podle vás sportovci zajímat o své tělo a snažit se sportovat a hýbat “zdravěji”? Od momentu, kdy přijdou na svůj první trénink... Což většinou bývá už v dětském věku a tam to asi není úplně otázkou na sportovce jako takového, ale pravděpodobně na jeho rodiče a trenéry. Zejména u tak jednostranného sportu, jako je florbal, by měly být kompenzace pohybů a regenerační procedury naprostým standardem co nejdříve, a to právě kvůli prevenci zranění, ale i pro lepší celkovou výkonnost.
V našem FANSHOPU naleznete jednu parádní novinku! Náš grafik/fotograf Tomáš Novotný si vyhrál a připravil nám možnost zakoupení personalizovaného plakátu, kde si můžete sami zvolit, co na něm chcete mít. Plakát může a nemusí být zasazený do klubových barev, právě dle vašich přání. Jeho cena je 690,- korun.
Náš klub FBŠ SLAVIA Plzeň se znovu v servisu pro své členy posouvá o kus dál. Jsme na prahu spuštění jedinečné spolupráce s jedním z nejlepších sportovní center se zaměřením na rekondiční služby a masáže v Plzni s názvem STUDIO ZDRAVÝCH ZAD. V článku se dovíte podrobnosti o nové spolupráci a hlavně informaci o tom, jak se můžete na terapii či masáž objednat.
Od nové sezóny spouštíme další spolupráci s e-shopem, který se zaměřuje na výrobu a prodej potravinových doplňků a suplementů pro sportovce i běžnou populaci. Jedná se o společnost FLOW Nutrition, která vyrábí produkty v té nejvyšší kvalitě. Naši členové tak mají možnost vyzkoušet suplementy nové generace za skvělé ceny!