Související zápas

FBŠ SLAVIA Plzeň
ŠtířiFBŠ SLAVIA Plzeň
5:11(6:18,18:24,6:24)
so 26. 2. 2022 18:00 @ SH České Budějovice, Divize mužů - skupina C, 22. kolo
25_20220223_121932.jpg

ROZHOVOR: Kapitán Filip Štědrý před začátkem play up: "Do nadstavby musíme jít s pokorou a s nohama na zemi"

O víkendu čeká naše mužské áčko poslední zápas základní části Divize a už nyní je jasné, že poprvé v historii klubu obsadíme v tabulce první příčku s nejlepší výchozí pozicí do prvního kola nadstavby o postup do Národní ligy. V článku se dovíte, jaký je postupový klíč do vyšší soutěže a hlavně si přečtěte rozhovor s kapitánem mužů Filipem Štědrým, který se rozpovídal o letošní sezóně.

Muži sehrají v sobotu 26. února poslední zápas základní části na půdě rezervy Štírů z Českých Budějovic. Tento zápas už nic nezmění na prvním místě v tabulce Divize C. Klíč k postupu do Národní ligy je jednoduchý. V prvním kole muži A narazí na nejlepší tým na čtvrtém místě ze všech pěti Divizí, o tom se rozhodne až v posledním kole. 

První kolo play up se hraje na tři vítězné zápasy a muži budou začínat o víkendu 5. - 6. března dvěma domácími zápasy. Poté dva zápasy venku a případný rozhodující zase doma. Když v tomto kole prohrají, sezóna končí neúspěšně, v případě vítězství postupují do druhého kola play up.

Ve druhém kole se představí osm nejlepších týmů ze všech Divizí a vítězové tohoto kola postupují přímo do Národní ligy. Poražení mají pak ještě druhou šanci, kdy budou hrát sérii proti týmům, které se budou zachraňovat v Národní lize. Všechny tyto série se hrají také na tři vítězná utkání. Pod fotografií si můžete přečíst rozhovor s kapitánem Filipem Štědrým.

Foto: Vráťa Polívka

Ahoj Filipe. Kolo před koncem základní části Divize je jasné, že poprvé půjdete do nadstavby o postup do Národní ligy z prvního místa, jak bys v krátkosti zhodnotil letošní základní část soutěže a vaše výkony?
Ahoj, základní část hodnotím samozřejmě pozitivně. Cíl pro tuto sezónu byl už od začátku jasný a jsme zatím na dobré cestě za jeho splněním. Jsem rád, že se nám povedlo dominanci v naší divizi v základní části potvrdit. V prvních kolech přišla dvě klopýtnutí, ale myslím si, že to v konečném důsledku nebylo úplně na škodu. Ukázalo se, že přece jenom budeme muset makat, abychom to letos zvládli. Doufám, že to budeme mít na paměti, až se bude lámat chleba. Nakonec jsme se ke Kubovo prognóze 22/22 přiblížili víc, než jsem po chybách v začátku čekal.
S výkony, které jsme prozatím předvedli, jsem spokojen. Práce odváděná na trénincích se v zápasech začíná znatelněji promítat. Pozitivní je, že jsme zatím neztratili body s žádným vyloženým outsiderem, jako se nám dříve stávalo.

Sám patříš mezi nejproduktivnější členy týmu a s dosavadními 34 góly jsi dokonce jeho nejlepším střelcem. Jak bys základní část zhodnotil z pohledu svých osobních výkonů?
Jsem samozřejmě rád, že se mně i ostatním klukům daří střílet tolik gólů. U mě to vychází z mojí role v naší lajně, kde nám to podle mě skvěle funguje a obvykle tam mám v útočné fázi na jejím konci tu nejjednodušší práci. Už od léta útočnou hru pilujeme a proto je dobré vidět, že naše snažení nese ovoce. Svoje výkony bych ale nerad hodnotil na základě vstřelených gólů soupeřům, kteří se scházejí jednou týdně na zápas. Je stále na čem pracovat.

Držíte nejdelší sérii výher v řadě v historii klubu, která čítá 16 vítězství. Které zápasy pro tebe osobně byly letos nejtěžší a proč?
Těžké zápasy hrajeme s týmy, které mají také ambice na postup. Těmi jsou Gorily, Strakonice a vypíchnul bych ještě Písek, zejména v jejich domácí hale. Ta je specifická malým hřištěm a domácím se tam daří. Asi protože se tam moc nedá hrát florbal.
Užil jsem si i obě derby, kde je vždycky perfektní atmosféra a ten zápas není nikdy jednoduchý. V tom prvním jsme bohužel zaváhali, ale na druhý pokus už zůstaly body u nás. Ke Strakonicím bych řekl jen to, že jejich herní styl nám moc nevoní, ale ty zápasy by nás alespoň mohly připravit na případné podobné soupeře v play up nebo ve vyšší soutěži.

A co očekáváš v boji o postup? Dva roky zpátky jste si prožili první zkušenost, když jste sehráli sérii na tři vítězné zápasy proti Mohelnici. Byla to důležitá zkušenost s podobnými typy zápasů a v čem jsou tyhle zápasy oproti těm v základní části jiné?
Očekávám, že si to budeme muset vybojovat, ať už budeme hrát proti jakémukoliv týmu. Doufám, že do těch zápasů půjdeme s nohama na zemi a dostatečnou pokorou. Na druhou stranu jsem si jistý, že pokud nás neoslabí nějaké absence, tak si pro postup letos dojdeme.
Zápasy proti Mohelnici byly složité hlavně potom, co naši soupeři zjistili, že ve florbale nás neporazí a začali urputně bránit. Oblíbená taktika José Mourinha z jeho dob v Chelsea nám to poslední dva zápasy hodně ztížila. Hráli jsme s nimi vyrovnané zápasy vždy až do konce, přestože si myslím, že jsme byli kvalitnějším týmem. Takže odlišnost play-off zápasů vidím v tom, že s větším nasazením obou týmů se někdy může trochu vytrácet rozdíl v technické převaze a florbalové kvalitě mezi oběma týmy.

Jaký je tvůj vysněný soupeř do první série, o kterém se rozhodne až v posledním divizním kole tento víkend?
Zbývá už jenom jedno kolo a rýsuje se tam několik možných soupeřů. Myslím si, že pokud budeme hrát sérii proti týmu z naší divize, tak by neměly vzniknout žádné nepříjemnosti, protože ty týmy dobře známe a dokážeme se na ně připravit. V posledních kolech se u nás do top 4 dostalo i Milevsko, nejraději bych asi hrál právě proti nim. Naopak bych byl nerad, kdybychom museli cestovat na druhou stranu republiky. Ale i tam bychom to, věřím, zvládli.

Naše holky obsadily v základní části 1. ligy druhé místo a také jdou do play off z výhodné pozice, o vyřazovací soutěže bojují také junioři a juniorky. Sleduješ i ostatní kategorie v klubu a jejich výkony?
Občas se podívám, jak se daří ostatním kategoriím, ale úplně podrobně to nesleduji. Držím holkám palce, aby se jim povedlo se znovu dostat do Extraligy. A juniorům i juniorkám přeju, aby mohli sbírat zkušenosti z play-off zápasů.

Související odkazy

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
24_20220221_104840.jpg

Ženy postupují do play off z druhého místa v tabulce, muži A ovládli Divizi C a chystají se na boj o postup

Závěrečná kola 1. ligy žen rozhodla o tom, že naše děvčata nakonec postupují do play off z druhého místa, v základní části nestačily bodově pouze na Prague Tigers. Play off 1. ligy bude holkám začínat o víkendu 5. - 6. března. Muži A doma potvrdili roli favorita a pojistili si první místo v tabulce Divize C, junioři A v sobotu také doma uspěli. Hrály se také turnaje elévů, mladších a starších žáků a dorostenek.