337_20240530_152458.jpg

ROZHOVOR s novým členem realizačního týmu žen Michalem "Medym" Švehlou

Na našich sociálních sítích jste mohli v minulých dnech zaznamenat jednu horkou novinku. V realizačním týmu našich žen se od nové sezóny 2024/2025 zapojí nový člověk a tím bude Michal Švehla, alias Medy. Naši hráči a hráčky elitních týmů ho již znají ze společných tréninků v plzeňském Get Up Gymu, kde pomáhá se silovou přípravou našich sportovců. V rozhovoru se dočtete, kdo vlastně Medy je a jakou pozici bude u našeho ženského týmu zastávat.

Ahoj Medy! Jelikož tě velká část příznivců klubu vůbec nezná, v krátkosti se prosím představ a řekni nám svou sportovní historii.

Jsem inženýr, co se rozhodl změnit životní směr a věnovat se tomu, co je mi blízké, tj. pohybu, cvičení, zvedání železa a zkoumání sebe. Mám za sebou osmiletou kariéru v házené za Strakonice. Po ukončení jsem rok strávil s bojovými sporty a nakonec zůstal u crossfitu a funkčního posilování.

V jaké roli budeš v klubu přesně působit?

Jako mentální kouč s tím, že díky mým zkušenostem budu mít přesah i do kondiční a silové složky. Cílem bude propojovat výkon s mentálním nastavením hráček.

Když tě s nabídkou výpomoci u realizačního týmu žen oslovili, co ti proletělo hlavou jako první?

Kam to sakra nacpu? Naštěstí se našly možnosti a všechno hezky klaplo.

Práce v ženském kolektivu je vždy dost specifická. Co vnímáš jako největší výzvu a na co se naopak těšíš?

Největší výzva? Nastoupit do týmového prostředí :). Těším se na spolupráci jak s týmem, tak trenéry a věřím, že společně posuneme ženský florbal výše.

Jak dlouho se zajímáš o mentální stránku lidí a co je podle tebe v této oblasti u sportovců klíčové?

Přijde mi to jako včera, ale v září to bude už 6 let od prvního seznámení s touto oblastí. Určitě bych vypíchnul dvě věci, pozorování a vnímání, hlavně sebe a pak svého okolí.

S klubem FBŠ SLAVIA Plzeň pracuješ již delší dobu v rámci silové přípravy v GetUp Gymu. Jaká je podle tebe aktuální úroveň mužského a ženského celku, co se týče právě silového tréninku?

Rád bych vyzdvihl, že od začátku spolupráce je vidět ohromný posun u obou celků. Úroveň celků nedokážu srovnat. Je to hodně individuální, protože každý maká podle svých možností a schopností v průběhu celého roku.

Co jsou největší slabiny florbalistů a florbalistek při práci se svým tělem?

Těžká otázka. Napadá mě k tomu pár bodů. Kompenzace, regenerace, kvalitní strava a poslouchání vlastního těla.

Jak vnímáš florbal jako sport? Jaká má podle tebe kondiční specifika a na co by se nejvíce hráči a hráčky měli zaměřovat?

Z pohledu diváka jako rychlou a akční podívanou. Z pohledu trenéra jako sport, kde je třeba být obratný, rychlý, dělat více věcí najednou a mít přehled o situaci kolem sebe. Z kondičních specifik bych vyzdvihl práci v nízké intenzitě, třeba dlouhé běhy a také ve vysoké intenzitě na mnohými oblíbeném AirBiku :). Určitě by se ale neměly podceňovat základy, jako stabilizace trupu, stabilita jedné nohy a rozsahy v kloubech těla, kotníky, kyčle a ramena.

Medy, díky za rozhovor a přejeme hodně štěstí, vítej na palubě!

I já děkuji. Těším se, co v budoucnu společně dokážeme.

Související odkazy

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
336_20240530_100455.jpg

1. ročník charitativního turnaje firem se vydařil na jedničku, na Nadaci se vybralo 65 000,- korun!

Ve středu 29. 5. proběhl u nás na Slavii na Borech první ročník charitativního turnaje firem, kde šel výtěžek z akce na Nadaci transplantace kostní dřeně. Na turnaji se nakonec představilo 14 týmů a vybralo se skvělých 65 000,- korun. Turnaj se uskutečnil pod záštitou náměstka primátora města Plzně Aleše Tolara a jistě se nejednalo o poslední akci tohoto typu.

335_20240522_185505.jpg

TISKOVÁ ZPRÁVA: Od srpna 2024 ochranné brýle povinně i pro kategorii starších žáků a žákyň

Od sezóny 2022/2023 jsme zavedli povinnost nosit ochranné brýle u našich nejmladších kategorií minipřípravky, přípravky a elévů. Od loňského roku také mladší žáci a nyní od srpna 2024 bude tato povinnost i pro kategorii starších žáků a žákyň. Oči jsou nejohroženější částí těla hráče florbalu a je opravdu důležité je chránit.