124_20221227_135250.jpg

ROZHOVOR: Naše výprava se těší do švédského Göteborgu

Už v úterý 3. ledna 2023 vyráží naše výprava na další výlet do Švédska. Na turnaji Gothia Cup 2023 se představíme společně s Florbalem Tachov v kategoriích mladších žáků, starších žáků, dorostenců a žákyň. Mezi trenéry, kteří jedou společně s našimi družstvy jsou i hráči A týmu Jirka Čížek a Hynek Mošna, kteří nám před odjezdem odpověděli na pár otázek.

Celkově jedeme v počtu osmi trenérů, tedy dva trenéři na každé družstvo. S týmem mladších žáků Adam Tkadlec a právě Hynek Mošna, s týmem starších žáků druhý oslovený Jirka Čížek a tachovský Vláďa Klouda, s týmem dorostenců Jirka Kuthan s Lukášem Porazilem a s týmem žákyň Kuba Šimek a Tomáš Vrba. Před odjezdem na turnaj nám odpovídali trenéři dvou našich nejmladších družstev na turnaji. 

1) Začátkem ledna jede náš klub poprvé na turnaj Gothia Cup do švédského Göteborgu a vy budete součástí výpravy. Jak se na akci těšíte a co od ní očekáváte?
Jirka
Ahoj, předem zdravím všechny příznivce našeho klubu a chci všem popřát krásný zbytek svátků a jen to nejlepší do nového roku. Teď už k turnaji. Já osobně se těším moc, Švédsko je nádherná země a jakmile jsme tuto možnost začali řešit, hned jsem věděl, že chci s klukama jet. Na turnaj se jako kategorie starších žáků vydáme společně s posilami z Tachova, pod jejichž hlavičkou zároveň budeme i hrát. Společně už jsme si pinkli i na letním turnaji Prague Games a skvěle jsme si rozuměli, takže věřím, že na to navážeme i teď. Spojení dvou týmů je vždy složité, jelikož každý hrajeme něco trochu jiného, ale už na přáteláku jsme dokázali najít společnou cestu a věřím, že na turnaji dokážeme potrápit některá zahraniční i česká družstva. Ale hlavně věřím, že si to užijeme jako parta i mimo florbal, na což se stejně vždy vzpomíná nejvíc. Mým osobním bonusem bude i to, že uvidím svou sestru Míšu, která je ve stejném městě na výměnném pobytu až do června. Tak snad mě ráda uvidí.

HynekDo Švédska se velmi těším. Díky tomu, jaký suprový tým, jak po stránce herní, tak i po té lidské, letos máme, vím, že si turnaj společně určitě užijeme. Kromě mnoha hodin v halách, kde doufám, že budeme předvádět ty nejlepší výkony, co budou v našich silách, tak od turnaje očekávám hlavně spoustu zážitků i mimo ně. Tím, že už jsem ve Švédsku párkrát na turnaji byl, tuším, co od tamního prostředí očekávat. Avšak jako trenér pojedu poprvé, a to s kluky, kteří zatím žádný takový zahraniční turnaj nikdy neabsolvovali, takže se těším na jejich na reakce.

2) Oba už máte se švédským florbalem nějaké zkušenosti, v minulosti jste se jako hráči zúčastnili turnaje Jalas ve Falunu, jak na tenhle turnaj vzpomínáte?
JirkaPopravdě už ani nevím, kolikrát přesně jsem ve Falunu byl, ale vždy jsem téhle nabídky využil. Přeci jen je to něco úplně jiného, člověk si zahraje florbal v zemi, která je jeho samotnou kolíbkou, a navíc má možnost poznat novou kulturu, nové prostředí, lidi a taky trochu procvičit angličtinu při komunikaci s hráči a rozhodčími. Florbalově jsme sice nikdy žádný extra velký výsledek neudělali, ale s klukama jsme si to vždy jako parta neskutečně užili. Jedině ta dlouhá cesta byla trochu peklíčko, naštěstí jsme si nastahovali spoustu her do telefonu a vzali karty. Falun znám už skoro nazpaměť, takže jsem rád, že se podívám do jiného města, do jiných hal a ochutnám jiné masové koule. A navíc to není až tak daleko.

FOTO: Tomáš Novotný

HynekOdjet jako dítě na týden na turnaj, do nějaké země, která je od Česka tak daleko, je obrovský zážitek, a i pro mě byl. Popravdě, ani si nepamatuju, jak moc úspěšní nebo neúspěšní jsme na turnaji byli, ale to, co si dodnes pamatuji, jsou ty zážitky a momenty, které jsme tam prožili. Měl jsem to štěstí, že jsem byla skvělá parta kluků, která si rozuměla jak na hřišti, tak i mimo něj. Úžasné na tom je to, že i dnes, jsme většinově stále dobří kamarádi. A to si myslím, že v amatérském sportu, jako je florbal, je možná to nejdůležitější.

3) Teď razíte poprvé na takhle velkou akci jako trenéři, ale zároveň jste oba aktivní hráči mužského A-týmu. Jak se u vás tyto dvě role prolínají a jaké máte do budoucna hráčské či trenérské cíle a plány?
JirkaU kategorie starších žáků jsem začal fungovat od letošní sezony a zatím si to dost užívám. Baví mě pracovat s klukama, kteří na sobě chtějí makat, a to se myslím odráží i v herním projevu, který se od začátku sezony výrazně zlepšil a doufám, že to na tomto turnaji ukážeme. Role hráče a trenéra se dost prolíná, jako hráč sám musím vnímat některé principy, navíc jsem již vyzkoušel plno cvičení a mám dost zkušeností, které klukům teď mohu předat. Zároveň jako hráč dokážu lépe pochopit určité situace, ve kterých se moji hráči nacházejí a lépe jim tedy poradit. Nejvíce si pak vážím toho, když se kluci přijdou podívat a zafandit na náš zápas mužského áčka (ale samozřejmě i na ostatní kategorie), to pak motivuje člověka se trochu předvést a zároveň nás to jako tým žene kupředu. Celkově jsou naši fanoušci skvělí, děkujeme. Co se týče hráčských ambicí, chci se florbalem hlavně nadále bavit a dělat všechno proto, abychom do Plzně jednou přinesli tu Superligu. Samozřejmě to je cíl poměrně do budoucnosti, k jeho splnění je tedy potřeba malých krůčků, na kterých s klukama společně pracujeme. Náš tým je založen především na pevných vazbách z mládežnických kategorií a díky tomu jsme TÝM i mimo hřiště, což je základ. Co se týče trenérských ambicí, chci být pro kluky hlavně pomocníkem ke splnění jejich cílů a snů. Výsledky ve starších žácích rozhodně žádný prim nehrají, proto je mým úkolem spíše vychovat hráče, kteří se florbalem budou bavit a postupně mě vytlačí z mužského A týmu. Ale nedám jim to zadarmo. :-) 

HynekDíky tomu, že jsem stále aktivní hráč v týmu, který vede Bína, trenér, který nás, a hlavně tým, chce někam posunout, a proto často přichází s novými prvky a detaily, které využívám jako hráč, ale i jako trenér. Kolikrát bych se takové zajímavosti dozvěděl, mnohem déle nebo třeba vůbec, nebýt již hráč.
Mé hráčské cíle jsou celkem jednoduché, snažit se hrát nejlépe co umím, nejdéle co to půjde. Samozřejmě cíl, postoupit se Slavii nejvýš, kam to jde, nemusím snad ani zmiňovat. Za to mé trenérské plány jsou trošku jiné. Trénování mě baví víc a víc, jsem rád, že působím právě u mladších žáků, ti kluci přichází z elévů florbalem téměř nepolíbeni, vždyť většina z nich neví, jak vypadá pětkový florbal. A to mě právě baví, učit je florbal od těch úplných herních základů. Na druhou stranu, těší mě, že mám tu možnost objevit se například i na střídačce juniorů. Tuto sezónu jsem se začal věnovat video rozborům, což je něco v čem jsem se opravdu našel a v čem bych se chtěl třeba někdy v budoucnu dostat na top úroveň. Bohužel je to další činnost navíc, která, pokud ji chcete dělat opravdu dobře, kromě hodin a hodin volného času stojí i nemalé peníze.

Související odkazy

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
107_20221109_133113.png

Po třech letech zpět do Švédska! V lednu zavítáme s naším partnerským klubem Florbal Tachov na turnaj Gothia Innebandy Cup 2023

Naposledy jsme s naším klubem navštívili kolébku florbalu Švédsko v květnu roku 2019. Měli jsme vyrazit i v roce 2020, ale to už nám plány překazil covid. Tehdy jsme cestovali do střední části Švédska do dalekého Falunu, tentokrát nás čeká o něco bližší výprava, se čtyřmi družstvy vyrážíme na lednový Gothia Innebandy Cup, který se uskuteční ve druhém největším švédském městě Göteborgu.

123_20221220_102040.jpg

Poděkování fanouškům za první část sezóny 2022/2023

Hrací rok 2022 je za námi a jsme moc rádi, že jsme ho mohli konečně absolvovat kompletní. Navíc se z pohledu našeho klubu navždy zapsal do naší historie, protože na konci loňské sezóny muži A po dlouhých letech postoupili do Národní ligy. To se podepsalo i na návštěvnosti na zápasy ve vyšší soutěži a kromě hráčů, hráček a členů realizačních týmů jsou nedílnou součástí našich úspěchů fanoušci.

122_20221219_174336.jpg

Muži A zakončili rok vítězně a jsou na skvělém třetím místě tabulky Národní ligy

Závěr roku 2022 zastihl naše mužské áčko ve slušné formě a i přes řadu absencí dokázali kluci poslední zápas vyhrát, poradili si s Traverzou v poměru 7:4. Střelecky se dařilo juniorům, kteří porazili v derby FbC Plzeň vysoko 15:4. Dorostenci v rámci prvního výkonnostního koše prohráli oba své zápasy a rok 2023 začnou znovu ve druhém koši.