ROZHOVOR s Honzou Polomisem: "Nejslabší chvilku jsme si vybrali na začátku sezóny"

Povedenou sezónu za sebou má také juniorský tým chlapců, který obsadil ve své skupině druhé místo a následně bojoval v play off o vítěze 1. ligy, kde se dostal až do semifinále, tam nestačil na pozdějšího vítěze play off B FBC Liberec. Přečtěte si, jak sezónu hodnotí jeden z trenérů Honza Polomis.

Ahoj Honzo, v letošní sezóně jsi nastoupil jako asistent trenéra u A týmu juniorů. Jaký byl cíl pro letošní sezónu? Byl naplněn?

Ahoj, zdravím všechny fanoušky a čtenáře. Tým si na soustředění v Kynžvartu nastavil cíl postoupit do elitní CE soutěže juniorů. Tento cíl se nám bohužel hned v úvodní kvalifikaci nepodařilo naplnit, kdy jsme nejhorší část sezóny zažili hned v úvodu.

V základní části jste prohráli pouze v 5 případech, z toho 2x proti silnému Liberci, jaká byla nálada uvnitř týmu i přes nesplnění stanoveného cíle?

Myslím si, že tým i přes nesplnění stanoveného cíle měl velký potenciál a sami kluci chtěli ukázat, že když nevyšla CE liga, tak chtějí být na špičce 1. ligy. Parta byla vynikající a stanovení nového cíle nebylo příliš složité. Snaha o pravidelný herní posun byla znatelná v průběhu celé sezóny a i přes slabší chvíle jsme odehráli výbornou základní část.

Po základní části jste zůstali na druhém místě 1. ligy juniorů skupiny západ. Díky tomu jste dostali šanci zabojovat o titul v CE lize, do které jste se mohli na play off vrátit. (Proběhl výběr, kdy se týmy z chvostu tabulky CE ligy vybírali soupeře do prvního kola play off. Plzeňský tým si nikdo nevybral a tak si dokonce mohl tým juniorů vybrat svého soupeře. Probíhal výběr mezi Florbalem Chomutov a Florbal Primátor Náchod, pozn. red.).

Proč si tým vybral soupeře právě z Náchoda?

Náchod byl zvolen jednohlasně mezi hráči, nejspíše z důvodu chuti zahrát si proti dalšímu soupeři. Zároveň byl Chomutov v průběhu sezóny velice nepříjemným soupeřem, takže varianta Náchoda mohla hráčům přijít snadnější. Mužský A tým navíc již proti týmu ze severovýchodu Čech v sezóně nastupoval a dalo se tak vycházet z herního stylu jejich mužů.

Série se táhla až do rozhodujícího třetího utkání, ve kterém muselo vítěze určit až prodloužení. V něm se více štěstí přiklonilo na naši stranu a tým se mohl radovat z postupu do dalšího kola. Jaké pocity probíhají trenérovi v důležitých momentech zápasu?

První zápas, výhoda domácího prostředí a celkem pohodová a zasloužená výhra 10:4. Druhé utkání jsme nedokázali vyzrát na soupeřovu chytrou vyčkávací hru. Druhý zápas tedy zaslouženě vítězí náš soupeř 8:5. Třetí zápas. Tradičně hororový začátek zápasu a my v půlce utkání prohráváme 0:3. Kluci to však nezabalili a rvali se jako lvi. Během čtyř minut před koncem druhé třetiny sníženo na 2:3. Naše zvýšená aktivita přinesla vytoužené ovoce. Třetí třetina a my bojujeme dál, nejprve srovnáno a následně kuriózně proměněný nájezd Michala Fuchse a sedm minut před koncem poprvé vedeme. Bohužel po oddechovém času soupeře a jeho následné hře bez brankáře inkasujeme 35s před koncem vyrovnávací gól na 4:4. Těsně před koncem základní hrací doby ještě přišlo zbytečné vyloučení, takže do prodloužení vstupujeme v početní nevýhodě. Nutno říci, že oslabení kluci zvládli zkušeně a soupeře k ničemu nepustili. Při hře 5v5 se čekalo na nějakou výraznější šanci až do doby, než Filip Cipra vzal míček podél levého mantinelu a našel na středu skvěle odskakujícího Pavla Jendrichovského a ten na konci 5. minuty rozhodl o postupu. Skvěle tak napravil svoji chybu v závěru zápasu, kdy se nechal hloupě vyloučit. Pocity během utkání? Jen když vzpomínám a snažím se popsat jednotlivé okamžiky, mám husí kůži.

Po výhře nad Náchodem jsme se probojovali do osmifinále CE ligy juniorů. Zde nás čekal oddíl FAT PIPE FLORBAL CHODOV. Zde soupeř ukázal své kvality a nedovolil překvapení. Ve dvou utkáních nám uštědřil vysoké prohry 4:23 a 2:15.

Cesta v CE lize a jejím osmifinále play-off skončila hned v úvodu, ovšem naše cesta ještě není u konce a vracíme se zpět do play-off o vítěze 1. ligy. Nyní před vámi ležela již třetí série, tentokrát proti dalšímu týmu, který během základní části hrál CE ligu juniorů – Kanonýrům Kladno. Tato série byla opět na tři utkání, soupeř měl navíc výhodu rozhodujícího utkání na domácí půdě, jaký byl její průběh?

K samotné sérii jsme přistoupili s velkým respektem, soupeř i přesto, že se pohyboval ve spodních příčkách CE ligy patřil mezi kvalitní týmy a my museli ze sebe dostat to nejlepší, abychom splnili své vytyčené cíle. První zápas vítězíme na Kladně 6:2 a bereme první bod v sérii. Doma jsme ovšem vinnou špatné obrany dopustili obrovskou přestřelku a i přes velké množství střeleckých pokusů jsme prohráli 8:10. Kladno si tak bere druhý bod a rozhodne se u soupeře. Zde musím poděkovat Jakubu Mikoláškovi a Adamu Tkadlecovi, kteří zaskočili za trenérský tým juniorů a přivezli cennou výhru 6:5! Průběh utkání byl vyrovnaný, rozhodující byly naše přesilovky a také skvělé nastavení psychiky, což bylo prvotním klíčem k úspěchu.

Postup a nyní semifinále proti FBC Liberec. Soupeř v základní části prohrál pouze jednou z 22 utkání a zcela suverénně ovládl 1. ligu juniorů skupina západ. Tato série se už hrála na tři vítězné utkání. První dva zápasy jsme tahali za kratší konec lana a soupeř vyhrál 15:3 a 8:3 na domácí palubovce. Ke třetímu utkání jsme nastoupili doma v Plzni. Jak se zápas vyvíjel?

Průběh byl opět jedním z těch tradičních v letošní sezóně. První třetina a stav 1:4 pro soupeře. Možná právě díky zvyku na špatné první třetiny se kluci dokázali opět vrátit do zápasu. V úvodu druhé třetiny jsme dokázali vsítit dvě slepené branky. Soupeř znervózněl, začal zmatkovat a generovat hloupé fauly. V rozmezí 32.-34. minuty byl čtyřikrát vyloučen a náš tým dokázal všechny nabídnuté přesilové hry využít. Čtyři vstřelené góly během minuty a půl nás posunuli do vedení 7:4 a schylovalo se k zajímavému zbytku zápasu. Liberec ještě v samotném závěru druhé třetiny snižuje stav na rozdíl pouhé branky a dostává se zpátky do zápasu. Třetí třetina měla neuvěřitelné tempo a nasazení. Hosté ze severu Čech přidali dvě branky a dostali se opět do vedení. My se však ani po tomto strhujícím průběhu nevzdali a dvě minuty před koncem základní hrací doby jsme v přesilové hře srovnali na 8:8. V prodloužení si každý z týmů vytvořil zajímavé šance, bohužel pro nás Liberec jednu z nich využil a po skvělé teči nahazovaného míčku do brankoviště ukončil sérii nejkratším možným způsobem 3:0 na zápasy.

Juniorský tým v sezóně pravidelně posilovali dorostenci a junioři naopak pravidelně nastupovali za mužské áčko, jak se ti líbí tato varianta?

Podpora ze strany dorosteneckých hráčů je parádní! Kluci okamžitě zapadli a myšlenka zapojení mladších hráčů do starších kategorií je výborná. Navíc je komunikace v rámci kategorií dorostu a juniorů na skvělé úrovni. Zásadní fakt je ten, že kluci mají zájem hrát se svými staršími kolegy!

Jak hodnotíš celkově celou sezónu i přes nesplnění úvodních týmových cílů?

Z mého pohledu se jedná o povedenou sezónu. 22 zápasů v základní části, kde jsme předváděli konzistentní výkony. Prodloužené play off o další várku 11 zápasů je pouze třešničkou na dortu za parádní výkon juniorů.

Byl to obrovský zážitek a děkuji všem hráčům za odmakanou sezónu. Všem končícím juniorům přeji mnoho úspěchů v mužských kategoriích a na zbytek kluků se těším v nadcházející sezóně. Děkuji všem rodičům a fanouškům za neuvěřitelnou atmosféru během zápasů po celou sezónu! Děkuji taktéž našim pořadatelům a celému klubu FBŠ SLAVIA Plzeň.