186_20230509_144513.jpg

ROZHOVOR s Lukášem Kubincem: "Prohra ve finále nás psychicky oslabila"

V prvním delším rozhovoru po konci sezóny 2022/2023 nemohl odpovídat na otázky nikdo jiný, než dosavadní trenér mužů A Lukáš "Bína" Kubinec, který téměř dovedl tým k postupu do 1. ligy mužů. Hovořil nejen o soubojích v play off i baráži, ale o celé uplynulé sezóně.

Ahoj Bíno, v loňské sezóně měl tým pozici favorita na postup z Divize, v letošním roce se pozice naprosto změnila z týmu se stal nováček v Národní lize – západ. Probíhala příprava jinak než v předešlých letech?
Zdravím všechny čtenáře! Dalo by se říci, že příprava probíhala jinak, ne však diametrálně. Logicky jsme se zaměřili na fyzickou přípravu, která na Divizi sice stačila, ale v NL jsme očekávali více fyzicky náročných utkání.

Poslední 22. kolo základní části se odehrálo 18. února. Muži končí základní část na fantastickém prvním místě s bilancí čtrnácti výher, pěti výher v prodloužení a tří proher. Je to splněný sen? Nebo skvělý týmový cíl? Jaká byla cesta za tímto skvělým výsledkem?
Neřekl bych splněný sen, ale spíše závazek před play off. Nicméně se to neudálo samo. Když jsme si před sezónou nastavovali cíle do sezóny, tak jsme si stanovili, že chceme po základní části být do třetího místa. V průběhu podzimu se ukázalo, že cíl je reálný a jsme velmi blízko jeho splnění, aniž bychom pro to pracovali na maximum. Tohle období, korunované vysokou prohrou v Hradci, vidím jako značný hybatel. Nastavili jsme si tedy nové cíle, které byly velmi ambiciózní, mimo jiné i vyhrát základní část. Musím říct, že to, jak jsme následně fungovali, bylo úžasné. Drive, se kterým jsme pracovali, byl opravdu velký.

Do čtvrtfinále si vybíráme oddíl SK Florbal Benešov. Ten porážíme 1:3 na zápasy. Jak se tato série vyvíjela? Potvrdili jsme roli favorita?
Hodně jsme stáli o to, abychom skončili na prvním místě a mohli si vybírat jako první, protože týmy na 5. – 7. místě byly velmi kvalitní. Přesto jsme věděli, že se série neudělá sama a první víkend to ukázal. Důležité ale bylo, že jsme od prvního do druhého víkendu jako tým udělali spoustu práce jak na hřišti, tak na týmových poradách či po pětkách. Práce se vyplatila a druhý víkend jsme zvládli a zaslouženě postoupili. Ta série nám mnohé dala, hráli jsme proti zkušeným hráčům, kteří věděli, jak se play off hraje a dali nám to pocítit.

Postupujeme do semifinále, kde nás čeká tým FAT PIPE Traverza. Tým plný zkušených hráčů a určitě jeden z adeptů na postup do 1. ligy. Tato série byla mnohem vyrovnanější. Vždyť dvě utkání se rozhodla až po základní hrací části. Jak hodnotíš tuto sérii?
Kromě prvního utkání, kdy si troufnu říci, že jsme byli lepší a o výhru jsme se tolik nestrachovali, byly všechny další zápasy velmi vyrovnané. Herně to byla velmi podobná série, jako ta proti Benešovu. Hráli jsme proti zkušeným borcům, kteří v play off teprve startují motory. Z této série bylo nejvíce cenné to, jak jsme zvládali důležité momenty zápasů, koncovky, prodloužení, power play apod. Viděl jsem v takto mladém týmu velkou sílu.

Finále? Ano, čtete dobře, tým z Plzně a nováček v Národní lize potvrzuje kvality ze základní části a jde do finále! Zde nás čeká tým ASK Orka Čelákovice. Jak probíhala příprava na tuto sérii? Cítil jsi sám na sobě určitou nervozitu? Postup do 1. ligy byl doslova na dosah ruky...
Na tuhle sérii určitě nebudeme vzpomínat v nejlepším. Orka přešla přes Náchod a přes Hradec. To nám úplně stačilo k tomu, abychom soupeře nepodcenili a připravili se na něj naplno. Výsledkově to samozřejmě nedopadlo, ale myslím, že to byla velmi cenná prohra. Ta míra zkušeností pro taková utkání nebyla na naší straně a věřím, že jsme je tímto získali. Co bylo ale na sérii skvělé, byla ta atmosféra, ve které se hrálo. A jestli jsem byl nervózní? Strašně! Jedna z věcí, co neumím odbourat a na trénování mi vadí, je právě ten stres. Někdo si řekne, je to jenom sport, jsme hobíci, na pohodu. Jenže já za každým důležitým zápasem vidím spoustu práce týmu a stresuje mě právě to, že to úsilí nebude odměněno.

Pěti zápasová bitva bohužel vyzněla lépe pro soupeře a nás čeká baráž proti FAT PIPE Start98. Prohra ve finále Národní ligy Západ byla velkým zklamáním, jak bylo těžké nalézt síly a odhodlání na boj v baráži?
Myslím, že právě ta prohra ve finále nám sebrala mnoho sil – hlavně mentálních. První zápas byl z naší strany hodně špatný. Nestíhali jsme prakticky ve všech ohledech, včetně toho, že jsme méně chtěli. Další dva zápasy jsme odehráli se ctí. Fanouškům jsme ukázali pěkné zápasy a zakončili sezónu se vztyčenou hlavou.

Jaké byly tři zásadní faktory, díky kterým dokázal pražský celek udržet první ligu?

První faktor byl asi nejdůležitější – je to velká organizace s dobře propracovanou strukturou, takže vítězství v baráži mohli podřídit hodně věcí, včetně hráčských výpomocí ze Superligy. Dalším faktorem asi bude zvyk na hru ve větším tempu. A jako posledním faktorem bych uvedl fyzické a mentální nastavení do baráže. Zatímco my jsme přicházeli do série po prohraném finále a v nohách jsme měli už 13 zápasů v play off, oni šli z vítězného play down, které jim zabralo jen 5 zápasů.

Jak hodnotíš s odstupem letošní sezónu?

Samozřejmě kladně. Sezóna nám přinesla spoustu hezkých zážitků i několik nepříjemných, které jsou třeba, abychom měli o to větší radost právě z těch hezkých. Mnoho zážitků nám připravil samozřejmě náš fanklub, který odvedl v sezóně skvělou práci! A za to bych jim chtěl zde ještě jednou poděkovat!

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
185_20230508_181040.jpg

A tým mužů povede v nové sezóně jako hlavní trenér Jakub Šimek

Na trenérském postu nejsledovanějšího družstva v klubu nastává zásadní změna. Mužský A tým povede od nové sezóny jako hlavní trenér Jakub Šimek, který do teď působil v této roli u juniorek a dorostenek. Na tomto postu nahradí Lukáše Kubince, alias Bínu. Tým se ke startu letní přípravy na začátku nové sezóny poprvé sejde v pondělí 15. května a hráči tak měli po prohrané baráži potřebnou třítýdenní pauzu.

184_20230502_153914.jpg

Startuje nová sezóna 23/24, v květnu a červnu trénujeme také venku

Sotva nám skončily poslední zápasy sezóny 2022/2023, už jsme začali chystat nový ročník, který oficiálně odstartoval už v úterý 2. května. Tak brzy z důvodu, že nové ročníky spolu začínají trénovat tradičně již od května a společně se budou připravovat a chystat na letní akce a soustředění, včetně začátku ligové sezóny, který nastane v září.

182_20230424_124704.jpg

DĚKUJEME ZA PODPORU! Muži A zakončili úspěšnou sezónu 2022/2023

Velmi úspěšná sezóna 2022/2023 je definitivně za námi. Zakončili ji muži A, kteří v barážové sérii o 1. ligu ani jednou nestačili na pražského soupeře FAT PIPE Start98 a prohráli 0:3 na zápasy. Ve své premiérové sezóně v Národní lize byli krůček od postupu do vyšší soutěže a sezónu budou hodnotit kladně. Příští víkend se ještě hraje závěrečný turnaj ligy mladších žáků.