320_20240412_111930.jpg

Finálový ROZHOVOR s trenérem Kubou Šimkem: "Bez skvělé dlouhodobé práce celého klubu by úspěch nepřišel"

Jako prvního k pofinálovému rozhovoru jsme nemohli přizvat nikoho jiného než hlavního trenéra největšího úspěchu v historii klubu - Jakuba Šimka. V rozhovoru samozřejmě zhodnotil finálovou sérii a celou úspěšnou sezónu. Skvělá zpráva také je, že Kuba bude u realizačního týmu mužů působit i v nadcházející prvoligové sezóně!

Ahoj Kubo, tak jak jsi oslavil titul? (rychlá otázka na tělo!)
Ahoj všem, sobotní noc jsem nechal na hráčích. V neděli jsme si pak všechno společně vynahradili s vedením, trenérským týmem a později se přidali i kluci :)

Kubo, první sezóna u týmu mužů a hned je z toho postup do první ligy. Jak se zrodil tento úspěch?
Myslím si, že základy tohoto úspěchu byly položeny již sezóny před tím a hlavně tu poslední. K tomu, abys mohl být úspěšný v jisté fázi, potřebuješ i neúspěch. Ten tě motivuje do další práce, která je o to silnější. O to více je pak sladké budoucí vítězství. Musím zde zmínit, že bez značné podpory našeho vedení, celého našeho trenérského týmu, který měl mimo mne ještě další tři členy - Adam Tkadlece jako trenéra na kondici, Lukáše Kubince jako trenéra na rozbory zápasů a Tomáše Katolického jako trenéra na speciální situace, by se to celé tak lehce nedotáhlo do úspěšného konce. Nesmím zapomenout ani na kluky trenéry v GTPS Gymu, kteří celý tým každý čtvrtek připravovali. Úspěch se pro mnohé mimo tým může zdát na první pohled lehký, ale bez trvající dlouhodobé práce celého klubu by to nešlo.

Tým mužů v Národní lize naposledy okusil porážku 28. 10. 2023. Podařilo se nám zvítězit ve 23 zápasech v řadě. Co říkáš na tento nový klubový rekord?
Na tom čísle je vidět, jak byl tým odhodlaný vyhrát celou ligu a postoupit. Pro mne to není číslo. Je to příběh. Příběh velkého týmu, velké party lidí, která táhla za jeden provaz v době, kdy se dařilo, ale hlavně i v době, kdy to na hřišti nebylo ono. Nikdy jsem na hráčích neviděl zlomek pochybnosti, že by i za nepříznivého průběhu zápasu měli něco vzdávat, nebo snad nevěřit, že zápas otočíme a vyhrajeme. K tomu bych už jen dodal - důvěra. Cítil jsem, že si jednak věří jednotliví hráči v to, v čem jsou silní. Že mají důvěru v sebe navzájem, v tým a v neposlední řadě, že věří nám trenérům.

Čtvrtfinále, semifinále a finále, každá z těchto sérií skončila v nejkratším možném čase a to 3:0 na zápasy. Aktuálně tak Slavia patří mezi jediné dva týmy, kterým se tato kuriozita podařila. (pozn. redakce: Druhým týmem je tým Butchis - sezóna 2021/22). Co k téhle bilanci?
Před play-off jsem v kanceláři sebevědomě avizoval, že budeme hrát „jen“ 9 zápasů. Což by pro někoho mohlo znít namyšleně a bez pokory k soupeřům. Když jsem však viděl tým na tréninku, jak pracuje a jak si hlavně uvědomuje svou sílu a co chce, nemohl jsem říci jiný počet zápasů. O to sladší pak byla skutečnost, že se to povedlo. Mimochodem, na Butchis se v 1. lize těšíme!

Co bylo nejtěžší rozhodnutí během letošní úspěšné sezóny?
Nebyla to jedna věc, ale soubor určitých momentů, které jsme museli vyřešit, abychom byli úspěšní. Zde jsou: získat si důvěru týmu; uvědomit si, kdy nás trenéry tým / lajna potřebuje a kdy je naopak nechat při zápase tvořit; vyřešit herní výpadek z kraje sezóny; zvědomit Huldovi, že bude náš klíčový útočník a tím pádem nebude hrát v obraně; z Marťase udělat řízného obránce, jelikož v Chomutově hrál vždy jen v útoku. Nakonec tady chci zmínit poslední zápas, kdy se potvrdilo pravidlo, že poslední krok je opravdu nejtěžší. S Kejtou jsme v průběhu zápasu řešili, zda-li hrát třetí třetinu a prodloužení na všechny 3 formace. Shodli jsme se, že ti kluci z trojky si zaslouží, aby ten zápas hráli dál. Nakonec si vypracovali další brankové příležitosti a byli důležitými články k celému postupu. Kolik míčků vybojovali a jak byli neúnavní, to bylo něco úžasného. O to víc mne mrzelo, že si nikdo z nich netroufnul na nájezd. Nakonec nebylo třeba.

Shodíš po sezóně jak vous, tak vlasy?
Už se mi stalo, když jsem šel do práce přes Jižní Předměstí, že mi byly nabídnuty drogy, které jsem odmítl. Někdo po mně chtěl papírek, oheň apod. Možná je už na čase, abych s tím něco udělal :-)

Jaký je podle tebe nejlepší kotel v Národní lize?
Nejlepší je jen jediný a to je ten náš slávistický a už není z Národní ligy, ale z 1. ligy! Zde se sluší poděkovat vrchním pánům kotelníkům Jirkovi, Martinovi a Radkovi. Speciální díky i našemu selfie muži Pavlovi.

Jaký hráč tě nejvíce překvapil?
Obránce Šimon Dubský. Dostal příležitost, pracoval na svojí hlavě a k tomu přidal zlepšení na florbalce. Stal se z něj v průběhu sezóny důležitý článek týmu. Určitě musí makat dál, ale vidíme pokrok, na kterém může v další sezóně stavět.

Jaké jsou tvé koníčky, záliby, jak trávíš volný čas?
Když čas dovolí, rád jsem s přítelkyní a rodinou. Naši mají chalupu na Třeboňsku v jižních Čechách a vždy se tam rád vracím. Ten kraj je úžasný. Kolem sebe máš spoustu rybníků, lesů, historických památek. Kam se hrabe pobyt u moře. Dále se snažím cvičit a udržovat své tělo aktivní i jiným sporty např. tenisem, plaváním, kolem. Zajímám se o historii, konkrétně soudobé dějiny, ekonomii a seberozvoj. K tomu přizpůsobuji i knihy ke čtení. Rád se také podívám na zajímavý sportovní přenos v TV, kde sleduji i chování a emoce trenérů.

Foto: Tomáš Novotný

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
318_20240408_170719.jpg

POSTUP! Muži zvládli s Náchodem i třetí zápas a zahrají si 1. ligu

Vysněný cíl se stal realitou! Mužské áčko zvládlo třetí zápas finále Národní ligy s Náchodem a po výhře na nájezdy ovládlo celou sérii 3:0 na zápasy. Díky třetímu vítězství si tak zajistili nejrychlejší možnou cestou postup do 1. ligy mužů. Jedná se o dosavadní největší úspěch v historii klubu.

316_20240403_175303.jpg

FINÁLE: Náchodská mise s jasným cílem startuje v sobotu 6. 4. od 19 hodin!

Teď už není cesty zpět. Muži A proplouvají vyřazovacími boji jako nůž máslem a jsou krůček od historického postupu do 1. ligy. Ten poslední krok však vždy bývá ten nejtěžší a tak je potřeba se mít na pozoru. Nadcházející víkend čekají naše borce venkovní klání ve finále Národní ligy proti Náchodu. Bude to pouze jeden nebo oba zápasy?

302_20240314_154154.jpg

POZVÁNKA: Charitativní florbalový turnaj pro firmy a jeho 1. ročník

Partneři klubu a další firmy, které budou mít zájem, se mohou těšit na zajímavou novinku v podobě charitativního turnaje, kde v rámci startovného mohou přispět libovolnou částkou na dobrou věc, konkrétně na NTKD (Nadace pro transplantaci kostní dřeně). První ročník turnaje se uskuteční ve středu 29. května 2024 v hale Slavia na Borech.