189_20230517_104601.jpg

Sezónu 22/23 zhodnotil hlavní trenér dorostu Jirka Kuthan: "Spolupráce s Tachovem je na skvělé úrovni"

Jako další zhodnotil v rozhovoru uplynulou sezónu 2022/2023 hlavní trenér dorostu Jiří Kuthan. Dorostenecké áčko vypadlo ve 2. kole play off, kde nestačilo na pražskou Bohemku. Velmi pozitivně je hodnocena fungující spolupráce s Florbal Tachov a také rozvoj jednotlivců v průběhu celé sezóny, příjemné čtení.

Ahoj Jirko, dorostencům skončila letošní sezóna již 19.3., jak nyní s odstupem hodnotíš základní část?

Základní část hodnotím jako na houpačce. Někdy se nám podařilo zahrát velice kvalitní utkání s těžkým soupeřem a někdy, byť jsme třeba vyhráli, to herně nevypadalo moc dobře s týmy, které jsme měli s přehledem přehrát. I tomu nasvědčovalo relativně časté střídání prvního a druhého koše. Všeobecně ale vidím veliký pokrok u všech hráčů a to je za nás pořád to nejdůležitější v tomhle věku.

Zároveň bylo letos zapojeno několik hráčů z partnerského oddílu Florbal Tachov, jak hodnotíš tuto spolupráci?

Spolupráce s Florbal Tachov je dlouhodobě na skvělé úrovni, doufám, že to bude pokračovat i do budoucna. Zapojení samotných hráčů hodnotím velmi kladně, všichni hned zapadli do týmu a našli si svoji roli. I přesto, že někteří nestudují v Plzni a museli pravidelně dojíždět, tak odmakali většinu tréninků, za což jim patří obrovská poklona a věřím, že tyto zkušenosti v budoucnosti zúročí. V průběhu sezóny se nám povedlo začlenit i některé starší žáky z Tachova, což vnímám taktéž pozitivně a myslím, že kluci postupně sbírají cenné zkušenosti.

Někteří dorostenci pravidelně nastupovali také v kategorii juniorů. Jak se podle tebe kluci dokázali prosadit ve starší kategorii?

Několik zápasů jsem viděl a myslím, že se prosadili všichni, kteří dostali šanci. Pro všechny dorostence, kteří v průběhu sezóny za juniory něco odehráli, se jedná o velmi kvalitní zkušenosti, které potřebují jako sůl. Setkají se s florbalem na lepší úrovni než v dorostu, vidí, že všechno je o něco rychlejší, tvrdší a postupně zjišťují, že jestli se chtějí v budoucnosti prosadit například v dospělém florbale, tak na sobě budou muset neustále pracovat. Kladně hodnotím především zapojení mladších dorostenců právě do juniorky, ani ti se neztráceli, ba naopak.

V prvním kole play off jste nastoupili proti Viking TJ Kobylisy. Soupeře jste dokázali porazit ve dvou utkáních v poměru 5:2 a 8:1. Jak se tento dvojzápas vyvíjel, jednalo se o jednostrannou záležitost?

Snažili jsme se hlavně soupeře nepodcenit, což se povedlo. Věděli jsme, že budeme mít v zápasech více držení míčku na svých holích a bylo to tedy hlavně o našem útoku, kreativitě v rozehrávce a v útočném pásmu. V prvním zápase jsme se trápili v zakončení, ve druhém se to postupně zlomilo a napadalo nám tam pár gólů po hezkých akcích. Dvojutkání tedy vyústilo v celkem jednoznačnou záležitost, která nás bohužel příliš neprověřila před dalším kolem.

Ve druhém kole nás čekal velice silný soupeř FbŠ Bohemians DDM Praha 7. Jak probíhala příprava na soupeře?

S Bohemkou jsme se v sezóně utkali celkem 3x (2x v základní části, 1x na Prague Games, pozn. red.). Ve všech třech případech jsme sehráli vyrovnané utkání a soupeře potrápili. Všichni hráči si jistě pamatují na utkání, kde jsme vedli o 5 gólů, a nakonec i tak o jeden prohráli. Příprava na dvojzápas byla zaměřena na hru pod tlakem, protože Bohemka hraje hodně nátlakový a dynamický florbal.

Bohužel v prvním zápase přišla vysoká porážka 5:12. Ovšem ještě na začátku třetí třetiny byl stav 5:4 pro Slavii, co se stalo?

Řekl bych, že asi naše hlava, psychika, tíha daného momentu. V prvních dvou třetinách jsme hráli odvážný, nebojácný florbal. Soupeři jsme nedali nic zadarmo, byli jsme dostatečně sebevědomí a předvedená hra se mi líbila. Bohužel jsme to nedokázali udržet po celý zápas. Ve třetí třetině přišel zkrat a to tento soupeř prostě umí potrestat. Výsledek ani tak neřeším, snažíme se na to nahlížet tou pozitivní stránkou a za první dvě třetiny musím kluky maximálně pochválit. Vidím tam velkou paralelu s již zmíněném zápasem v Ústí nad Labem právě proti Bohemce ze základní části. Každopádně pro hráče jsou tyto zápasy obrovskou zkouškou a i přesto, že třeba nedopadnou výsledkově dobře, tak jsou nesmírně cenné a potřebné.

Druhé utkání jsme i přes bojovný výkon v Praze nedokázali vyhrát a Bohemka vítězí 4:1. Jak hodnotíš celou sérii s Bohemkou a samotné play off?

Druhé utkání pro nás bylo těžké po vysoké porážce ze třetí třetiny z předešlého dne. Soupeř byl ve druhém utkání lepší a nedal nám šanci. Popravdě jsem věřil, že je dokážeme v sérii zdolat, protože jsem věděl a cítil, že s nimi umíme zahrát kvalitní a vyrovnané zápasy. Samotné play off nám dalo dva zápasy se slabším soupeřem, kde jsme si natrénovali nějaké dílčí části hry a dva se soupeřem, kterého jsme mohli překvapit, to se bohužel nepovedlo.

Dorostenci měli jeden z nejširších realizačních týmů na Slavii. Proč si myslíš, že je takový zájem o trénování právě dorostu?

Já moc nemohu mluvit za ostatní, ale u dorostu se mi líbí právě ten přechod „do dospělácké“ kategorie. Je to asi ideální kategorie pro trenéry, kteří chtějí už více řešit taktiku, principy hry a důležité detaily. V tomhle věku už je také spousta věcí na samotných hráčích a oni sami vědí, proč florbal hrají a my je musíme „jen“ dobře nasměrovat v jejich vývoji.

Související odkazy

Související články

FBŠ SLAVIA Plzeň
188_20230516_090226.jpg

O víkendu se uskutečnil Prague Floorball Cup s naším velkým zastoupením

V termínu 12. - 14. května proběhl v Praze dnes již tradiční turnaj PFC s podtitulem Spring. Na turnaj vyrazila početná skupina čtyř našich družstev. Jednalo se o dva týmy chlapecké a dva dívčí. Chlapci byli přihlášeni pod názvem ATF Plzeň. (Akademie talentovaných florbalistů) Jedná se o projekt ve spolupráci s FbC Plzeň. (více zde.) Prvním týmem byl tým juniorů kategorie B04 a druhým byl tým dorostenců B07. Holky nastupovaly v kategoriích G06 a G10 složeny jako krajský výběr nejlepších hráček Plzeňska. Tyto týmy byly z větší části zastoupeny hráčkami právě ze Slavie.

187_20230512_122417.jpg

ROZHOVOR s Honzou Polomisem: "Nejslabší chvilku jsme si vybrali na začátku sezóny"

Povedenou sezónu za sebou má také juniorský tým chlapců, který obsadil ve své skupině druhé místo a následně bojoval v play off o vítěze 1. ligy, kde se dostal až do semifinále, tam nestačil na pozdějšího vítěze play off B FBC Liberec. Přečtěte si, jak sezónu hodnotí jeden z trenérů Honza Polomis.

186_20230509_144513.jpg

ROZHOVOR s Lukášem Kubincem: "Prohra ve finále nás psychicky oslabila"

V prvním delším rozhovoru po konci sezóny 2022/2023 nemohl odpovídat na otázky nikdo jiný, než dosavadní trenér mužů A Lukáš "Bína" Kubinec, který téměř dovedl tým k postupu do 1. ligy mužů. Hovořil nejen o soubojích v play off i baráži, ale o celé uplynulé sezóně.

185_20230508_181040.jpg

A tým mužů povede v nové sezóně jako hlavní trenér Jakub Šimek

Na trenérském postu nejsledovanějšího družstva v klubu nastává zásadní změna. Mužský A tým povede od nové sezóny jako hlavní trenér Jakub Šimek, který do teď působil v této roli u juniorek a dorostenek. Na tomto postu nahradí Lukáše Kubince, alias Bínu. Tým se ke startu letní přípravy na začátku nové sezóny poprvé sejde v pondělí 15. května a hráči tak měli po prohrané baráži potřebnou třítýdenní pauzu.